#SportowcyDlaUkrainy


Szanowni Państwo,

apelujemy do Polskich Związków Sportowych o niepoprzestawanie jedynie na działaniach symbolicznych w sprawie wojny na Ukrainie. Chcemy Państwu zaproponować dołączenie do akcji #SportowcyDlaUkrainy. Jej zasady są proste:

1) Związek Sportowy kontaktuje się ze swoim ukraińskim odpowiednikiem, a następnie uruchamia zbiórkę pieniędzy (np. na portalu zrzutka.pl)

2) Sportowcy i kibice związani z daną dyscypliną wpłacają pieniądze na pomoc przyjaciołom zza wschodniej granicy mającym tę samą sportową pasję

3) Gdy sytuacja na Ukrainie się ustabilizuje (w ciągu najbliższych tygodni), Ukraińcy koordynują i wskazują osoby, którym wsparcie finansowe jest najbardziej potrzebne. Pieniądze ze zrzutki są przelewane zaufanym w środowisku osobom bezpośrednio, lub poprzez ukraiński Związek.

Akcja opiera się na zaufaniu. Podczas sezonu sportowego rywalizujemy z Ukraińcami, wielu z nich należy również do polskich klubów. Spotykamy się na zgrupowaniach, często reprezentujemy też wspólnie zagraniczne zespoły. Nie jest to więc pomoc anonimowa, a wsparcie konkretnych grup i środowisk, do których mamy zaufanie. Ufamy, że rozdysponują środki według najpilniejszych potrzeb. Inne formy pomocy, takie jak zbiórka ubrań czy żywności są równie cenne, jednak nasza akcja odróżnia się tym, że nie można uzbierać "zbyt dużo" środków, a Ukraińcy użyją ich w najlepszym dla siebie momencie i formie. Rozpoczęcie wojny to dla Ukraińców teraz walka na froncie, ale za kilka tygodni, wobec braku normalnego funkcjonowania Państwa, utrata pracy, a niekiedy całego dobytku i środków do życia.

Polski Związek Orientacji Sportowej rozpoczął swoją zbiórkę 26 lutego zakładając zebranie 10 tysięcy złotych w dwa tygodnie. Po półtorej doby niewielkie środowisko orientalistów (około 2000 licencjonowanych zawodników) uzbierało ponad 17 tysięcy złotych, a liczba cały czas rośnie (zrzutka.pl/z/OrientalisciDlaUkrainy). Widzimy jeszcze duży potencjał w akcji przy rozszerzeniu na inne dyscypliny, nie tylko w kontekście niesienia pomocy przyjaciołom w potrzebie, ale również w sensie wizerunkowym - pokazując, że polscy Sportowcy nie poprzestają na symbolach, a sport znaczy coś znacznie więcej niż rywalizacja. Może to również poprawić odbiór - postrzeganych często jako skostniałe - Polskich Związków Sportowych.

Każdy Związek Sportowy może założyć swoją zbiórkę, a oznaczając swoje działania w mediach społecznościowych hasztagiem #SportowcyDlaUkrainy dołączy do większej, skoordynowanej akcji - to znacznie zwiększy zainteresowanie mediów tradycyjnych. Jesteśmy gotowi w każdej chwili uruchomić stronę internetową www.sportowcydlaukrainy.pl pokazującą Związki biorące udział w akcji. Zapraszamy!

2022-03-01 09:39    Łukasz Charuba


Pozostałe newsy


45 lat Klubowych Mistrzostw Polski! Wyniki 2023 i ranking wszechczasów

Miło nam poinformować, że tegorocznym zwycięzcą Klubowych Mistrzostw Polski w Biegu na Orientację został WKS Śląsk Wrocław przed UKS Orientuś Łódź oraz UNTS Warszawa.

W I lidze klubów znaleźli się również WKS Wawel Kraków (IV), UKS Azymut Pabianice (V),  UMKS Kwidzyn (VI), PKO Harpagan Gdańsk (VII) i Stowarzyszenie Team 360 stopni Warszawa (VIII).

Gratulujemy!

Link do pełnych wyników

Dziękujemy Marcinowi Pilipczukowi za przygotowanie punktacji. 

2023-09-22 14:44    Łukasz Charuba


MTBO

Brązowy medal Bartosza Niebielskiego

Podczas trwającego CX-80 World Cup, rozgrywane są Mistrzostw Świata U23 w MTBO, na których Bartosz Niebielski wywalczył brązowy medal w middlu.

2023-09-22 07:29    Natalia Filipczak


Skład reprezentacji Polski na Mistrzostwa Europy Seniorów w BnO 2023

Zarząd PZOS zatwierdził ostateczny skład reprezentacji Polski na Mistrzostwa Europy Seniorów w BnO, które odbędą się w dniach 2-8.10.2023 r. we Włoszech.

Kobiety:
1. Aleksandra Hornik
2. Hanna Wiśniewska
3. Hanna Sudoł
4. Ewa Bernaciak

Mężczyźni:
1. Michał Olejnik
2. Stanisław Pachnik
3. Piotr Parfianowicz
4. Fryderyk Pryjma

(Osoby z czwartych miejsc otrzymują 50% finansowania z PZOS, a w przypadku zajęcia miejsc na biegach indywidualnych  w strefie 1-30 - 100%).

Gratulujemy i życzymy powodzenia!


 

2023-09-21 15:35    Łukasz Charuba


Spotkanie w sprawie punktacji SSM od 2024 roku za nami

Kilkanaście osób uczestniczyło w spotkaniu on-line dotyczącym propozycji punktacji Systemu Sportu Młodzieżowego od 2024 roku w PZOS, w związku z wprowadzaną reformą SSM.

Zgodnie z konkluzjami, ze względu na chęć niemarnowania punktów, które w przypadku biegów sztafetowych najczęściej są nienaliczane z racji ilości startów - zostaną one usunięte z punktacji. Jednocześnie Mistrzostwa Polski na poziomie juniorów i juniorów młodszych nadal będą rozgrywane.

Punktacja zostanie przesłana do klubów na początku kolejnego tygodnia. 


2023-09-20 21:08    Łukasz Charuba


OP

Sukces Krystiana Petersburskiego w Orientacji Precyzyjnej

Krystian Petersburski, zawodnik Azymutu 45 Gdynia zwyciężył etapu TempO podczas rozgrywanych w Danii zawodów Nordic Match w Orientacji Precyzyjnej. Tym samym Krystian zapewnił sobie zwycięstwo w Pucharze Europy w Orientacji Precyzyjnej 2023.

Uznanie dla zespołu w składzie: Michaela Patassiová, Krystian Petersburski, Joanna Puternicka, Adam Stalka i Jacek Wieszaczewski za świetną walkę w klasyfikacji drużynowej!

2023-09-20 21:01    Łukasz Charuba


Decyzja KO II instancji w sprawie protestów dot. KMP w BnO (II runda)

Decyzja komisji odwoławczej II instancji nr 2/2023

W związku z otrzymaniem 3 tożsamych protestów (UNTS Warszawa, UKS Azymut Dębów) na decyzję komisji odwoławczej I instancji dotyczącą klasyfikacji sztafet zdyskwalifikowanych przez Sędziego Głównego za niepodbicie stacji finish podczas biegu sztafetowego 10.09.2023 r. (sztafety Team 360 stopni, UMKS Kwidzyn, WKS Wawel) komisja odwoławcza II instancji w składzie Ł. Charuba, R. Mianowski, J. Kmieciński, B. Nowak, W. Dwojak (Zarząd PZOS) oraz P. Chmielecki (Główne Kolegium Sędziów) uznaje złożone protesty za zasadne, uchyla decyzję komisji odwoławczej I instancji i utrzymuje w mocy decyzję sędziego głównego dotyczącą nieklasyfikowania wskazanych sztafet.

Komisja zobowiązuje organizatora do korekty wyników oraz przygotowania i przekazania dyplomów za miejsca 5-6 w sztafecie pokoleń. Komisja przekaże informację odnośnie ostatecznych wyników klasyfikacji KMP do osób odpowiedzialnych. Informacja o uznanym proteście zostaje przekazana do organizatora, komisji odwoławczej I instancji, wnoszących protest oraz na oficjalną stronę PZOS.2023-09-18 01:27    Łukasz Charuba


Trwa nabór do Programu Miko Granty - 2 edycja

W wyniku rozstrzygnięcia Ministra Sportu i Turystyki Fundacja Orły Sportu została Operatorem krajowym II Edycji Programu Mikro ranty.

Trwa nabór wniosków. W drugiej edycji Mikro Grantów możliwe jest otrzymanie wsparcia do 30 tys. złotych z zastrzeżeniem, że jedna organizacja może złożyć tylko jeden projekt.

Nabór wniosków trwa od 13 do 20 września 2023 do godziny 23.59.

Szczegóły: https://www.mikrograntysportowe2.pl/


2023-09-17 23:01    Łukasz Charuba


Spotkanie w sprawie punktacji SSM od 2024 roku

Informujemy, że zapowiadane spotkanie w sprawie punktacji Systemu Sportu Młodzieżowego od 2024 roku odbędzie się we wtorek 19 września o godz. 21.

Osoby zainteresowane prosimy o kontakt z charuba.lukasz@gmail.com do 18 września br. włącznie. W odpowiedzi przesłany zostanie link oraz prezentacja ze szczegółami z Instytutu Sportu. 


2023-09-15 19:40    Łukasz Charuba


Punktacja KMP 2023 po 5 biegach - przed sztafetą pokoleń

Przedstawiamy punktację KMP po 5 biegach - przed sztafetą pokoleń: link


2023-09-09 18:08    Łukasz Charuba


Akademickie ME - podsumowanie

Najlepsze rezultaty podczas tegorocznych AME uzyskała Hanna Sudoł. Poniżej relacja z poszczególnych biegów okiem zawodniczki WKS Śląsk Wrocław.

2023-09-08 12:01    Natalia Filipczak


Kurs kartograficzny i budowy tras - 17-19.11.2023 r.

Zapraszamy do udziału w kursie kartograficznym i budowy tras, który odbędzie się w dniach 17-19.11.2023 r. w Żelazku.

Formularz zgłoszeń: https://forms.gle/oRxHMzDPgC6GGvgT7

Limit uczestników: 50 osób (liczy się kolejność zgłoszeń).2023-09-08 11:32    Łukasz Charuba


Komisja regulaminowa, komisja kalendarzowa i organizacji zawodów i zespół ds. innych form rywalizacji w orientacji sportowej

Komisja regulaminowa

Zarząd PZOS informuje o powołaniu do składu komisji regulaminowej Karola Kalszteina oraz Jacka Wieszaczewskiego.

Przewodniczącym pozostaje Andrzej Krochmal, a w skład wchodzą Bartłomiej Mazan i Maria Pabich.


Komisja kalendarzowa i organizacji zawodów

Zarząd PZOS prowadzi nabór uzupełniający do komisji kalendarzowej i organizacji zawodów. Prosimy o zgłaszanie kandydatur do 15 września br. na adres mailowy Biura PZOS. 


Zespół ds. innych form rywalizacji w orientacji sportowej

Zarząd PZOS powołał zespół ds. innych form rywalizacji w orientacji sportowej. W skład zespołu weszli Przemysław Mossakowski i Michał Kuś. Gratulujemy!

2023-09-08 11:24    Łukasz Charuba