Polski Związek Orientacj Sportowej
 • Puchar Warszawy 2018
  Kiedy: 06.10 do 07.10.2018
  Gdzie: Warszawa
  .
 • Mistrzostwa Polski, Mistrzostwa Polski Masters
  Kiedy: 13.10 do 14.10.2018
  Gdzie: Gdańsk
  Ostatni akord tegorocznych Mistrzostw Polski odbędzie się w Gdańsku Złotej Karczmie. Uczestnicy mistrzostw będą się zmagać z morenowym terenem w biegu nocnym i średniodystansowym.
 • V Bukowa Cup
  Kiedy: 19.10 do 21.10.2018
  Gdzie: Szczecin
  .
 • Nowy Magazyn już w sprzedaży!
  W trzecim numerze Magazynu bieg na orientację jeszcze większa dawka wiedzy, map i ciekawostek! Zobaczcie co zmieniło się w ISOM, czyli jakie symbole zobaczymy na mapach od 2018 roku. Poznajcie tajniki treningu mentalnego, zobaczcie jak wyglada ?ten dzień? Martina Hubmanna, przeczytajcie wywiad z Lina Strand. Do tego relacje z zawodów, kalendarz na 2018, imprezy od strony PR-owej, pomysły na trening i? jeszcze więcej. Pełen spis tresci znajdziecie poniżej:
 • Drugi numer Magazynu!
  Już jest! Drugi numer Magazynu bieg na orientację! Po sukcesie pierwszego wydania postanowilismy, że kolejna porcja wywiadów, analiz, map i zdjęć ukaże się już w lipcu.
 • Magazyn bieg na orientację
  Mamy dla Was cos specjalnego - drukowany magazyn o biegu na orientację! Przedstawiamy Wam efekt kilku miesięcy pracy:
 • WOC nie tylko od strony sportowej
  Mistrzostwa Swiata jak co roku przynosza wiele nowosci i ciekawostek, nie tylko pod względem sportowym. Zebralismy dla Was garsć informacji z aren zmagań, ale też np. Kongresu IOF. 
 • Imprezy Mistrzowskie
  Dzis rusza 10mila, czyli jedne z dwóch największych i najbardziej kultowych zawodów sztafetowych na swiecie. Druga jest oczywiscie Jukola, która odbędzie się za miesiac. W międzyczasie będziemy sledzić Mistrzostwa Europy, a pózniej ME Juniorów, MS Juniorów (Młodzieżowców) i Mistrzostwa Swiata Seniorów. Jak się w tym nie pogubić i jakie daty wpisać do kalendarza? 
 • Puchar Swiata - Wrocław
  Najlepsi zawodnicy swiata, tłumy kibiców, piękne areny, ale przede wszystkim... piekielnie trudne trasy. Dla częsci zawodników pierwsze etapy PS miały być jedynie przystankiem w drodze do Mistrzostw Europy, czy w dłuższej perspektywie - The World Games 2017. Dla wielu zaskoczeniem było zapewne to, przed jakim wyzwaniem technicznym stoja i jakiej koncentracji będzie wymagać bieganie na Dolnym Slasku.
 • Krajowy Zjazd Delegatów PZOS - wybory!
  Podsumowanie ostatnich 4 lat w orientacji sportowej, wybór nowych władz Zwiazku oraz przyjęcie dalszych kierunków rozwoju i pomysłów na przyszłosć to tematy, które poruszono podczas Krajowego Zjazdu Delegatów 3 kwietnia w Warszawie.
 • Cała Polska biega z mapa w Twoim miescie!
  Szósty rok z rzędu akcja Cała Polska biega z mapa wpisuje się w kalendarz orientacji sportowej w Polsce. Jak będzie w tym roku, ile miast wezmie udział w akcji, czy padnie rekord frekwencji?
 • Edgars Bertuks i jego... marketing
  Jesli myslicie, że najlepszy Łotysz w biegu na orientację utrzymuje się z wojskowej wypłaty, to jestescie w błędzie. Przeczytajcie o 69 koszulkach, zaproszeniach na wywiady i celu na 2018 rok, innymi słowy: jak sportowiec może sam o siebie zadbać.
 • Zmiany i ciekawostki po obradach IOF
  Pod koniec stycznia w Szwedzkim Malmö miały miejsce spotkania, na których decydowano o mniej lub bardziej istotnych sprawach dla orientacji sportowej. Chodzi o posiedzenie Zarzadu IOF oraz kilku komisji specjalistycznych - między innymi coraz bardziej decyzyjnej komisji Foot-O. Zobaczcie garsć wypunktowanych ciekawostek wyłowionych sposród kilkudziesięciu stron protokołów spotkań:
[Orientacja Precyzyjna, BnO] Pierwszy World Ranking
2018-03-22

Image title

Po raz pierwszy w historii odbyły się w Europie zawody rangi World Ranking Event w orientacji precyzyjnej. Na starcie w słoweńskiej imprezie Lipica TrailO nie zabrakło Polaków. Mężnie wyzwaniu temu czoło stawili w poprzedmo weekend: Aleksandra Mazan, Joanna Puternicka, Maja Kula, Bartłomiej Mazan, Mateusz Kula, Jacek Wieszaczewski, Jakub Kondys, Krystian Petersburski, Piotr Kotkowiak, Bartosz Kotkowiak, Olaf Kwiatkowski.


Oprócz nich w Lipicy w zmaganiach w BnO startowali też reprezentanci Polski w tej dyscyplinie.

Orientacja Precyzyjna (OP) jest dyscypliną Orientacji Sportowej polegającą na wzajemnej interpretacji mapy i terenu, przy czym sprawność motoryczna zawodników nie ma wpływu na rezultaty rywalizacji. Zawodnicy odwiedzają, zwykle w zadanej kolejności, oznaczone w terenie punkty podejmowania decyzji i używając otrzymanej mapy oraz korzystając z kompasu, wybierają, który z kilku widocznych w terenie punktów kontrolnych jest tym znajdującym się w środku okręgu zaznaczonego na mapie i jednocześnie zdefiniowanym za pomocą piktogramów podanych w opisach punktów kontrolnych

Do zestawienia World Ranking wliczany był sobotni start. Najlepiej z licznego grona biało-czerwonych wypadł Bartłomiej Mazan, który uplasował się na czternastym miejscu. Lokatę niżej znalazł się natomiast Mateusz Kula. Kolejne lokaty zajęli: Aleksandra Mazan - 24., Jacek Wieszaczewski - 39., Jakub Kondys - 41., Krystian Petersburski - 44., Piotr Kotkowiak - 47., Joanna Puternicka - 50., Bartosz Kotkowiak - 58., Olaf Kwiatkowski - 59. i Maja Kula - 61. Zwyciężył Włoch Michele Cera. W zawodach wystartowało sześćdziesięcioro troje zawodników.

Dzięki tym wynikom piątka Polaków została ujęta w klasyfikacji World Ranking. Najwyżej z biało-czerwonych znajduje się w tym zestawieniu obecnie: Bartłomiej Mazan, na 15. pozycji. Jest on zresztą najwyżej sklasyfikowanym reprezentantem naszego kraju w World Rankingu niezależnie od konkurencji! Dwudziesta czwarta jest obecnie Aleksandra Mazan, trzydziesty dziewiąty Jacek Wieszaczewski, czterdziesty czwarty Krystian Petersburski, a czterdziesta dziewiąta Joanna Puternicka.

Drugiego dnia, w starcie niezaliczanym do World Rankingu najlepiej z Polaków wypadli: Jacek Wieszaczewski - 9., Mateusz Kula - 12., Joanna Puternicka - 14. i Bartłomiej Mazan - 16.

W klasyfikacji generalnej Mateusz Kula zajął 10. miejsce, lokatę niżej uplasował się natomiast Batłomiej Mazan. Następne pozycje z biało-czerwpnych przypadły w udziale: Jackowi Wieszaczewskiemu - 21., Aleksandrze Mazan - 27., Joannie Puternickiej - 33., Krystianowi Petersburskiemu - 34., Jakubowi Kondysowi - 40., Piotrowi Kotkowiakowi - 46., Mai Kuli - 56., Bartoszowi Kotkowiakowi - 57. i Olafowi Kwiatkowskiemu - 58.


* * * * * * *


Pełnym sukcesem zakończył się występ reprezentantów Polski na pięciodniówce Lipica Open w BnO. Bartosz Pawlak, Wojciech Kowalski i Michał Olejnik - w tej kolejności - zajęła całe podium w klasyfikacji generalnej w męskiej elicie. Pierwszy etap wygrał Kowalski, na czterech kolejnych górą był już za każdym razem Pawlak. Obydwaj ani razu nie wypadli poza "pudło".

Podwójny triumf Polacy odnieśli z kolei w elicie kobiet. Tam wygrała Aleksandra Hornik przed Hanną Wiśniewską. Pierwsza z nich tylko na czwartym etapie była poza "pudłem". Wygraną przypieczętowała zaś zwycięstwem w finałowym starciu. Dodatkowo piąte miejsce zajęła kolejna Polka - Agata Stankiewicz. Ona z kolei uplasowała się na podium (na 3. pozycji) na ostatnim etapie.

W innych grupach wiekowych na pod)ium finiszowali zaś: 1. Maja Kula (K12), 1. Mateusz Gradek (M12), 2. Kornelia Duda (K10), , 2. Janusz Porzycz (M45), 2. Mateusz Kula (M16), Bartosz Kotkowiak (M12), 3. Krystian Petersburski (M18), 3. Jakub Kondys (M16)

~Wojciech Bajak
09.15 Mistrzostwa Łodzi w nocnym bnO - etap 109.15 Dolnośląski Festiwal BnO - bieg sprinterski (nocny)09.13 Stawiam Pierwsze Kroki z Mapą i Kompasem - etap109.08 Klubowe Mistrzostwa Polski II runda - Etap 2 - bieg średniodystansowy09.07 Klubowe Mistrzostwa Polski II runda - Etap 1 - sprint nocny08.25 Grand Prix Pomorza 2018 - Etap 208.24 Grand Prix Pomorza 2018 - Etap 108.11 Grand Prix Polonia - Etap 208.10 Grand Prix Polonia - Etap 107.28 XVI Limanowa Cup 2018 - Etap 2 07.27 XVI Limanowa Cup 2018 - Etap 107.07 Puchar Wawelu - Etap 407.06 Puchar Wawelu - Etap 307.05 Puchar Wawelu - Etap 207.04 Puchar Wawelu - Etap 106.17 Głuchołazy Cup - Etap 306.16 Głuchołazy Cup - Etap 2 06.15 Głuchołazy Cup - Etap 106.10 Mistrzostwa Polski, Mistrzostwa Polski Masters - Etap 2 - sprint06.02 Puchar Najmłodszych - bieg klasyczny06.01 Puchar Najmłodszych - bieg sprinterski 05.27 Mistrzostwa woj. pomorskiego - sprint05.27 Puchar Pomorza - średni05.26 Puchar Pomorza - klasyk (skrócony)05.20 Puchar Warmii i Mazur - Puchar Puszczy Piskiej05.20 Klubowe Mistrzostwa Polski - bieg sprinterski05.19 Puchar Warmii i Mazur - Mistrzstwa Woj. Warmińsko-Mazurskiego dystans średni05.19 Klubowe Mistrzostwa Polski - bieg klasyczny05.13 Mistrzostwa Gdyni – Puchar Pomorza - dystans średni05.12 Mistrzostwa Woj. Łódzkiego - etap 105.12 Mistrzostwa woj. pomorskiego - klasyk05.12 Puchar Paulinum - bieg sprinterski05.12 Puchar Paulinum - bieg średniodystansowy05.03 Grand Prix Mazowsza - Etap 305.02 Grand Prix Mazowsza - Etap 205.01 Grand Prix Mazowsza - Etap 104.29 IV Warszawska Mila - Warszawska Mila04.28 IV Warszawska Mila - Etap 104.22 Mistrzostwa Woj. Zachodniopomorskego w BnO - klasyk04.21 Mistrzostwa Polic w Sprinterskim BnO - etap 1
Abramczyk PatrycjaGórski AdamKępińska KatrzynaKrólik KingaKażmierski PiotrMańczak MagdalenaMałecki MarcelMakowiecka AleksandraNadolski JakubSolarska WeronikaStryjak TomaszSkurznica OskarSzreta GrażynaŁuczak JakubŁawecki BartoszŻyczymy sukcesów!
POLECAMY
MEDIA
PARTNERZY
Serwis wykorzystuje pliki cookies, używanie serwisu zielonysport.pl oznacza zgodę na ich zapis i wykorzystanie. Więcej w informacja o używaniu plików cookies