Polski Związek Orientacj Sportowej
 • Czwarty Magazyn bieg na orientację
  Czwarty numer Magazynu bieg na orientację naładowany jest wiedza, wywiadami i zdjęciami. W tym roku mamy dla Was też nowosć: kalendarz scienny A3 z oznaczonymi zawodami CTZ!   Jak Milos Nykodym dochodził do zwycięstwa w Pucharze Swiata? Jak uczyć się na porażkach? Jak się mieszka w Finlandii? Jak ćwiczyć mięsnie, jakie stosować treningi alternatywne? Kto zwyciężył w klasyfikacji medalowej MP? Jak analizować swoje biegi? Czy na szczyt prowadzi zawsze ta sama droga? Odpowiedzi na te i inne pytania znajdziecie prezentowanym numerze. Pełen spis tresci znajdziecie poniżej:
 • Nowy Magazyn już w sprzedaży!
  W trzecim numerze Magazynu bieg na orientację jeszcze większa dawka wiedzy, map i ciekawostek! Zobaczcie co zmieniło się w ISOM, czyli jakie symbole zobaczymy na mapach od 2018 roku. Poznajcie tajniki treningu mentalnego, zobaczcie jak wyglada ?ten dzień? Martina Hubmanna, przeczytajcie wywiad z Lina Strand. Do tego relacje z zawodów, kalendarz na 2018, imprezy od strony PR-owej, pomysły na trening i? jeszcze więcej. Pełen spis tresci znajdziecie poniżej:
 • Drugi numer Magazynu!
  Już jest! Drugi numer Magazynu bieg na orientację! Po sukcesie pierwszego wydania postanowilismy, że kolejna porcja wywiadów, analiz, map i zdjęć ukaże się już w lipcu.
 • Magazyn bieg na orientację
  Mamy dla Was cos specjalnego - drukowany magazyn o biegu na orientację! Przedstawiamy Wam efekt kilku miesięcy pracy:
 • WOC nie tylko od strony sportowej
  Mistrzostwa Swiata jak co roku przynosza wiele nowosci i ciekawostek, nie tylko pod względem sportowym. Zebralismy dla Was garsć informacji z aren zmagań, ale też np. Kongresu IOF. 
 • Imprezy Mistrzowskie
  Dzis rusza 10mila, czyli jedne z dwóch największych i najbardziej kultowych zawodów sztafetowych na swiecie. Druga jest oczywiscie Jukola, która odbędzie się za miesiac. W międzyczasie będziemy sledzić Mistrzostwa Europy, a pózniej ME Juniorów, MS Juniorów (Młodzieżowców) i Mistrzostwa Swiata Seniorów. Jak się w tym nie pogubić i jakie daty wpisać do kalendarza? 
 • Puchar Swiata - Wrocław
  Najlepsi zawodnicy swiata, tłumy kibiców, piękne areny, ale przede wszystkim... piekielnie trudne trasy. Dla częsci zawodników pierwsze etapy PS miały być jedynie przystankiem w drodze do Mistrzostw Europy, czy w dłuższej perspektywie - The World Games 2017. Dla wielu zaskoczeniem było zapewne to, przed jakim wyzwaniem technicznym stoja i jakiej koncentracji będzie wymagać bieganie na Dolnym Slasku.
 • Krajowy Zjazd Delegatów PZOS - wybory!
  Podsumowanie ostatnich 4 lat w orientacji sportowej, wybór nowych władz Zwiazku oraz przyjęcie dalszych kierunków rozwoju i pomysłów na przyszłosć to tematy, które poruszono podczas Krajowego Zjazdu Delegatów 3 kwietnia w Warszawie.
 • Cała Polska biega z mapa w Twoim miescie!
  Szósty rok z rzędu akcja Cała Polska biega z mapa wpisuje się w kalendarz orientacji sportowej w Polsce. Jak będzie w tym roku, ile miast wezmie udział w akcji, czy padnie rekord frekwencji?
 • Edgars Bertuks i jego... marketing
  Jesli myslicie, że najlepszy Łotysz w biegu na orientację utrzymuje się z wojskowej wypłaty, to jestescie w błędzie. Przeczytajcie o 69 koszulkach, zaproszeniach na wywiady i celu na 2018 rok, innymi słowy: jak sportowiec może sam o siebie zadbać.
[Orientacja Precyzyjna, BnO] Pierwszy World Ranking
2018-03-22

Image title

Po raz pierwszy w historii odbyły się w Europie zawody rangi World Ranking Event w orientacji precyzyjnej. Na starcie w słoweńskiej imprezie Lipica TrailO nie zabrakło Polaków. Mężnie wyzwaniu temu czoło stawili w poprzedmo weekend: Aleksandra Mazan, Joanna Puternicka, Maja Kula, Bartłomiej Mazan, Mateusz Kula, Jacek Wieszaczewski, Jakub Kondys, Krystian Petersburski, Piotr Kotkowiak, Bartosz Kotkowiak, Olaf Kwiatkowski.


Oprócz nich w Lipicy w zmaganiach w BnO startowali też reprezentanci Polski w tej dyscyplinie.

Orientacja Precyzyjna (OP) jest dyscypliną Orientacji Sportowej polegającą na wzajemnej interpretacji mapy i terenu, przy czym sprawność motoryczna zawodników nie ma wpływu na rezultaty rywalizacji. Zawodnicy odwiedzają, zwykle w zadanej kolejności, oznaczone w terenie punkty podejmowania decyzji i używając otrzymanej mapy oraz korzystając z kompasu, wybierają, który z kilku widocznych w terenie punktów kontrolnych jest tym znajdującym się w środku okręgu zaznaczonego na mapie i jednocześnie zdefiniowanym za pomocą piktogramów podanych w opisach punktów kontrolnych

Do zestawienia World Ranking wliczany był sobotni start. Najlepiej z licznego grona biało-czerwonych wypadł Bartłomiej Mazan, który uplasował się na czternastym miejscu. Lokatę niżej znalazł się natomiast Mateusz Kula. Kolejne lokaty zajęli: Aleksandra Mazan - 24., Jacek Wieszaczewski - 39., Jakub Kondys - 41., Krystian Petersburski - 44., Piotr Kotkowiak - 47., Joanna Puternicka - 50., Bartosz Kotkowiak - 58., Olaf Kwiatkowski - 59. i Maja Kula - 61. Zwyciężył Włoch Michele Cera. W zawodach wystartowało sześćdziesięcioro troje zawodników.

Dzięki tym wynikom piątka Polaków została ujęta w klasyfikacji World Ranking. Najwyżej z biało-czerwonych znajduje się w tym zestawieniu obecnie: Bartłomiej Mazan, na 15. pozycji. Jest on zresztą najwyżej sklasyfikowanym reprezentantem naszego kraju w World Rankingu niezależnie od konkurencji! Dwudziesta czwarta jest obecnie Aleksandra Mazan, trzydziesty dziewiąty Jacek Wieszaczewski, czterdziesty czwarty Krystian Petersburski, a czterdziesta dziewiąta Joanna Puternicka.

Drugiego dnia, w starcie niezaliczanym do World Rankingu najlepiej z Polaków wypadli: Jacek Wieszaczewski - 9., Mateusz Kula - 12., Joanna Puternicka - 14. i Bartłomiej Mazan - 16.

W klasyfikacji generalnej Mateusz Kula zajął 10. miejsce, lokatę niżej uplasował się natomiast Batłomiej Mazan. Następne pozycje z biało-czerwpnych przypadły w udziale: Jackowi Wieszaczewskiemu - 21., Aleksandrze Mazan - 27., Joannie Puternickiej - 33., Krystianowi Petersburskiemu - 34., Jakubowi Kondysowi - 40., Piotrowi Kotkowiakowi - 46., Mai Kuli - 56., Bartoszowi Kotkowiakowi - 57. i Olafowi Kwiatkowskiemu - 58.


* * * * * * *


Pełnym sukcesem zakończył się występ reprezentantów Polski na pięciodniówce Lipica Open w BnO. Bartosz Pawlak, Wojciech Kowalski i Michał Olejnik - w tej kolejności - zajęła całe podium w klasyfikacji generalnej w męskiej elicie. Pierwszy etap wygrał Kowalski, na czterech kolejnych górą był już za każdym razem Pawlak. Obydwaj ani razu nie wypadli poza "pudło".

Podwójny triumf Polacy odnieśli z kolei w elicie kobiet. Tam wygrała Aleksandra Hornik przed Hanną Wiśniewską. Pierwsza z nich tylko na czwartym etapie była poza "pudłem". Wygraną przypieczętowała zaś zwycięstwem w finałowym starciu. Dodatkowo piąte miejsce zajęła kolejna Polka - Agata Stankiewicz. Ona z kolei uplasowała się na podium (na 3. pozycji) na ostatnim etapie.

W innych grupach wiekowych na pod)ium finiszowali zaś: 1. Maja Kula (K12), 1. Mateusz Gradek (M12), 2. Kornelia Duda (K10), , 2. Janusz Porzycz (M45), 2. Mateusz Kula (M16), Bartosz Kotkowiak (M12), 3. Krystian Petersburski (M18), 3. Jakub Kondys (M16)

~Wojciech Bajak
11.08 Stawiam Pierwsze Kroki z Mapą i Kompasem - etap110.21 V Bukowa Cup - Etap 310.20 V Bukowa Cup - Etap 210.19 V Bukowa Cup - Etap 110.14 Mistrzostwa Polski, Mistrzostwa Polski Masters - Mistrzostwa Polski w biegu średniodystansowym10.13 Mistrzostwa Polski, Mistrzostwa Polski Masters - Mistrzostwa Polski w biegu nocnym10.07 Mistrzostwa Pomorza i Kujaw - Runda 12 - średniodystansowy BnO10.07 Puchar Warszawy 2018 - Bieg średniodystansowy10.07 Mistrzostwa Śląska w BnO - klasyk10.06 Puchar Warszawy 2018 - Bieg nocny10.06 Puchar Warszawy 2018 - City race10.06 Mistrzostwa woj. pomorskiego - dystans średni10.06 Mistrzostwa Śląska w BnO - dystans średni10.06 Mistrzostwa Pomorza i Kujaw - Runda 11 - średniodystansowy BnO10.06 Mistrzostwa woj. pomorskiego - bieg nocny09.30 MMM strefa D - Bieg klasyczny09.30 MMM strefa A - dystans klasyczny09.30 MMM strefa C - etap 3 klasyk09.29 MMM strefa A - Sprinterski BnO09.29 MMM strefa B - bieg klasyczny09.29 MMM strefa B - bieg sprinterski09.29 MMM strefa D - Bieg sprinterski09.29 MMM strefa C - Etap 1 sprint09.23 Mistrzostwa Warmii i Mazur - średni09.22 Mistrzostwa Polski, Mistrzostwa Polski Masters - Mistrzostwa Polski na dystansie klasycznym09.22 Mistrzostwa Warmii i Mazur - klasyk09.16 Mistrzostwa Warmii i Mazur - V Puchar Elbląga Puchar Pomorza Mistrzostwa Warmi i Mazur - klasyk09.16 Dolnośląski Festiwal BnO - bieg średniodystansowy09.15 Mistrzostwa Łodzi w nocnym bnO - etap 109.15 Dolnośląski Festiwal BnO - bieg sprinterski (nocny)09.15 Mistrzostwa Warmii i Mazur - Starówka Wieczorową Porą 4 Mistrzostwa Warmii i Mazur - sprint09.15 Mistrzostwa Warmii i Mazur - V Puchar Elbląga Puchar Pomorza Mistrzostwa Warmi i Mazur - średni09.13 Stawiam Pierwsze Kroki z Mapą i Kompasem - etap109.08 Klubowe Mistrzostwa Polski II runda - Etap 2 - bieg średniodystansowy09.07 Klubowe Mistrzostwa Polski II runda - Etap 1 - sprint nocny09.01 Puchar OK!Sport - Mistrzostwa Mazowsza w nocnym BnO09.01 Puchar OK!Sport - Warszawska Olimpiada Młodzieży w Klasycznym BnO08.25 Grand Prix Pomorza 2018 - Etap 208.24 Grand Prix Pomorza 2018 - Etap 108.11 Grand Prix Polonia - Etap 2
Bednarski RafałFiuk EwaGontarz WojciechHołyńska ZuzannaHnatków MariaKalitka KatarzynaMuras DominikaOkońska MajaPoborca KatarzynaPolewka JuliannaTrzosko BogusławWitczak PrzemysławŚwirski TomaszŻyczymy sukcesów!
POLECAMY
MEDIA
PARTNERZY
Serwis wykorzystuje pliki cookies, używanie serwisu zielonysport.pl oznacza zgodę na ich zapis i wykorzystanie. Więcej w informacja o używaniu plików cookies