Polski Związek Orientacj Sportowej
 • Czwarty Magazyn bieg na orientację
  Czwarty numer Magazynu bieg na orientację naładowany jest wiedza, wywiadami i zdjęciami. W tym roku mamy dla Was też nowosć: kalendarz scienny A3 z oznaczonymi zawodami CTZ!   Jak Milos Nykodym dochodził do zwycięstwa w Pucharze Swiata? Jak uczyć się na porażkach? Jak się mieszka w Finlandii? Jak ćwiczyć mięsnie, jakie stosować treningi alternatywne? Kto zwyciężył w klasyfikacji medalowej MP? Jak analizować swoje biegi? Czy na szczyt prowadzi zawsze ta sama droga? Odpowiedzi na te i inne pytania znajdziecie prezentowanym numerze. Pełen spis tresci znajdziecie poniżej:
 • Nowy Magazyn już w sprzedaży!
  W trzecim numerze Magazynu bieg na orientację jeszcze większa dawka wiedzy, map i ciekawostek! Zobaczcie co zmieniło się w ISOM, czyli jakie symbole zobaczymy na mapach od 2018 roku. Poznajcie tajniki treningu mentalnego, zobaczcie jak wyglada ?ten dzień? Martina Hubmanna, przeczytajcie wywiad z Lina Strand. Do tego relacje z zawodów, kalendarz na 2018, imprezy od strony PR-owej, pomysły na trening i? jeszcze więcej. Pełen spis tresci znajdziecie poniżej:
 • Drugi numer Magazynu!
  Już jest! Drugi numer Magazynu bieg na orientację! Po sukcesie pierwszego wydania postanowilismy, że kolejna porcja wywiadów, analiz, map i zdjęć ukaże się już w lipcu.
 • Magazyn bieg na orientację
  Mamy dla Was cos specjalnego - drukowany magazyn o biegu na orientację! Przedstawiamy Wam efekt kilku miesięcy pracy:
 • WOC nie tylko od strony sportowej
  Mistrzostwa Swiata jak co roku przynosza wiele nowosci i ciekawostek, nie tylko pod względem sportowym. Zebralismy dla Was garsć informacji z aren zmagań, ale też np. Kongresu IOF. 
 • Imprezy Mistrzowskie
  Dzis rusza 10mila, czyli jedne z dwóch największych i najbardziej kultowych zawodów sztafetowych na swiecie. Druga jest oczywiscie Jukola, która odbędzie się za miesiac. W międzyczasie będziemy sledzić Mistrzostwa Europy, a pózniej ME Juniorów, MS Juniorów (Młodzieżowców) i Mistrzostwa Swiata Seniorów. Jak się w tym nie pogubić i jakie daty wpisać do kalendarza? 
 • Puchar Swiata - Wrocław
  Najlepsi zawodnicy swiata, tłumy kibiców, piękne areny, ale przede wszystkim... piekielnie trudne trasy. Dla częsci zawodników pierwsze etapy PS miały być jedynie przystankiem w drodze do Mistrzostw Europy, czy w dłuższej perspektywie - The World Games 2017. Dla wielu zaskoczeniem było zapewne to, przed jakim wyzwaniem technicznym stoja i jakiej koncentracji będzie wymagać bieganie na Dolnym Slasku.
 • Krajowy Zjazd Delegatów PZOS - wybory!
  Podsumowanie ostatnich 4 lat w orientacji sportowej, wybór nowych władz Zwiazku oraz przyjęcie dalszych kierunków rozwoju i pomysłów na przyszłosć to tematy, które poruszono podczas Krajowego Zjazdu Delegatów 3 kwietnia w Warszawie.
 • Cała Polska biega z mapa w Twoim miescie!
  Szósty rok z rzędu akcja Cała Polska biega z mapa wpisuje się w kalendarz orientacji sportowej w Polsce. Jak będzie w tym roku, ile miast wezmie udział w akcji, czy padnie rekord frekwencji?
 • Edgars Bertuks i jego... marketing
  Jesli myslicie, że najlepszy Łotysz w biegu na orientację utrzymuje się z wojskowej wypłaty, to jestescie w błędzie. Przeczytajcie o 69 koszulkach, zaproszeniach na wywiady i celu na 2018 rok, innymi słowy: jak sportowiec może sam o siebie zadbać.
[NBnO - MP] Dominujący duet
2018-02-27

Image title


Czeskie Roudnice v Krkonosich w miniony weekend były areną Mistrzostw Polski w Narciarskim Biegu na Orientację. Wśród seniorów złoty dublet na nich wywalczyła Maria Pabich. U mężczyzn w jej ślady poszedł Radosław Jaroszek.


W zeszłym sezonie Maria Pabich na MP w NBnO na średnim dystansie zdobyła złoto, w klasyku nie została zaś sklasyfikowana. Tym razem była już bezkonkurencyjna w obu startach.

W klasyku trasę o długości 11,1 km przebiegła w czasie 118 minut 18 sekund. Drugą na mecie, Nataszę Nikitczenko, wyprzedziła o 1 minutę 46 sekund. Na trzecim miejscu znalazła się wicemistrzyni z 2017 roku - Karolina Pacek.

Na dystansie średnim do tych samych zawodniczek należały miejsca 1. i 3. Pomiędzy nimi znalazła się jednak tym razem nie Nikitczenko, ale Agnieszka Lisewska. Zwyciężczyni, Maria Pabich, trasę o długości 5,2 km pokonała w 45 minut 44 sekundy. Wyraźnie pokonała resztę stawki. Lisewska straciła do niej prawie 5,5 minuty. Pacek dołożyła dodatkowe dwie minuty dwadzieścia dwie sekundy.

W M21 naprawdę okazale wyglądają wyniki Radosława Jaroszka. Zawodnik znany głównie z RJnO z dużą - sięgającą siedemnastu minut - przewagą wygrał klasyk. W zestawieniu z Czechami dało mu to 21. miejsce, czyli w górnej połowie, liczącej ponad pięćdziesięciu zawodników, stawki. Za nim znalazło się aż siedemnastu reprezentantów gospodarzy i jeden Niemiec. Najmniej z Polaków stracił do niego Piotr Skorupa, dla którego jest to awans w klasyfikacji, w porównaniu z brązem rok wcześniej. Najniższy stopień podium przypadł w udziale Remigiuszowi Nowakowi, który zanotował dwadzieścia sześć minut gorszy czas niż Jaroszek.

Na dystansie średnim polscy seniorzy startowali w M21A. Tutaj także Jaroszek pokazał swą wyższość nad krajowymi konkurentami. W zestawieniu z rodakami Rumcajsa zajął zaś drugie miejsce ze stratą ledwie siedmiu sekund do triumfatora zmagań. Z Polaków na drugim miejscu znalazł się znów Piotr Skorupa (+6:45). Brąz tym razem zgarnął Paweł Moszkowicz. Zarówno on, jak i brązowy medalista z pierwszego dnia - Remigiusz Nowak - udowodnili więc siłę weteranów. Doskonale dali sobie radę z wieloma młodszymi zawodnikami.

W K14 dwukrotnie najlepsza okazała się Matylda Leśniak. Na dystansie średnim jej jedyna konkurentka, Julianna Polewka, nie startowała z powodu choroby jakiej się nabawiła dzień wcześniej. W K17 złotymi krążkami podzieliły się: Julia Nyga (klasyk) oraz Kinga Pogoda (dystans średni). W klasyku te dwie zawodniczki dzieliło na mecie ledwie 32 sekundy, co było najmniejszą róznicą na tych MP między 1., a 2. zawodnikiem w jednej kategorii. W K35 dublet padł łupem Marii Marszałek.

W M14 po razie wygrali Patryk Marszałek i Adam Lisiak. W M17 Łukasz Kołodziejczyk w klasyku zdominował rywalizację (prawie 21 minut przewagi!), ale już następnego dnia pokonał drugiego na mecie Jakuba Kucharczyka tylko dwudziestoma sekundami. W M20 złotymi krążkami podzielili się: Jan Byrczek (klasyk) i Jakub Jaroszek (dystans średni). W M35/40 dublet wywalczył Damian Dutkiewicz, podobnie jak w M45/50 - Sławomir Łabuziński. W M55 w ich ślady poszedł zaś Jacek Kozłowski. Był on blisko podium w zestawieniu z Czechami. Zajął czwartą lokatę ze stratą 45 sekund do trzeciej pozycji.

~Wojciech Bajak
11.08 Stawiam Pierwsze Kroki z Mapą i Kompasem - etap110.21 V Bukowa Cup - Etap 310.20 V Bukowa Cup - Etap 210.19 V Bukowa Cup - Etap 110.14 Mistrzostwa Polski, Mistrzostwa Polski Masters - Mistrzostwa Polski w biegu średniodystansowym10.13 Mistrzostwa Polski, Mistrzostwa Polski Masters - Mistrzostwa Polski w biegu nocnym10.07 Mistrzostwa Pomorza i Kujaw - Runda 12 - średniodystansowy BnO10.07 Puchar Warszawy 2018 - Bieg średniodystansowy10.07 Mistrzostwa Śląska w BnO - klasyk10.06 Puchar Warszawy 2018 - Bieg nocny10.06 Puchar Warszawy 2018 - City race10.06 Mistrzostwa woj. pomorskiego - dystans średni10.06 Mistrzostwa Śląska w BnO - dystans średni10.06 Mistrzostwa Pomorza i Kujaw - Runda 11 - średniodystansowy BnO10.06 Mistrzostwa woj. pomorskiego - bieg nocny09.30 MMM strefa D - Bieg klasyczny09.30 MMM strefa A - dystans klasyczny09.30 MMM strefa C - etap 3 klasyk09.29 MMM strefa A - Sprinterski BnO09.29 MMM strefa B - bieg klasyczny09.29 MMM strefa B - bieg sprinterski09.29 MMM strefa D - Bieg sprinterski09.29 MMM strefa C - Etap 1 sprint09.23 Mistrzostwa Warmii i Mazur - średni09.22 Mistrzostwa Polski, Mistrzostwa Polski Masters - Mistrzostwa Polski na dystansie klasycznym09.22 Mistrzostwa Warmii i Mazur - klasyk09.16 Mistrzostwa Warmii i Mazur - V Puchar Elbląga Puchar Pomorza Mistrzostwa Warmi i Mazur - klasyk09.16 Dolnośląski Festiwal BnO - bieg średniodystansowy09.15 Mistrzostwa Łodzi w nocnym bnO - etap 109.15 Dolnośląski Festiwal BnO - bieg sprinterski (nocny)09.15 Mistrzostwa Warmii i Mazur - Starówka Wieczorową Porą 4 Mistrzostwa Warmii i Mazur - sprint09.15 Mistrzostwa Warmii i Mazur - V Puchar Elbląga Puchar Pomorza Mistrzostwa Warmi i Mazur - średni09.13 Stawiam Pierwsze Kroki z Mapą i Kompasem - etap109.08 Klubowe Mistrzostwa Polski II runda - Etap 2 - bieg średniodystansowy09.07 Klubowe Mistrzostwa Polski II runda - Etap 1 - sprint nocny09.01 Puchar OK!Sport - Mistrzostwa Mazowsza w nocnym BnO09.01 Puchar OK!Sport - Warszawska Olimpiada Młodzieży w Klasycznym BnO08.25 Grand Prix Pomorza 2018 - Etap 208.24 Grand Prix Pomorza 2018 - Etap 108.11 Grand Prix Polonia - Etap 2
Bednarski RafałFiuk EwaGontarz WojciechHołyńska ZuzannaHnatków MariaKalitka KatarzynaMuras DominikaOkońska MajaPoborca KatarzynaPolewka JuliannaTrzosko BogusławWitczak PrzemysławŚwirski TomaszŻyczymy sukcesów!
POLECAMY
MEDIA
PARTNERZY
Serwis wykorzystuje pliki cookies, używanie serwisu zielonysport.pl oznacza zgodę na ich zapis i wykorzystanie. Więcej w informacja o używaniu plików cookies